Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19.Eylül.2015   #1 (permalink)
Alya Konuyu Baslatan
Kullanıcıların profil bilgileri ziyaretçilere kapalı
Çocuklarımızı Öfkemizden Korumak Nasıl Mı? Kendimizi Anlatarak

Çocuklarımızı Öfkemizden Korumak Nasıl Mı? Kendimizi Anlatarak

KENDİNİ TANIMAK ve TANITMAK Hepimizin huzursuz anları var.
Ne yaparsak yapalım sevmediğimiz veya değiştiremediğimiz şeyler.
Refleks davrandığımız için düşüncelerimizi, öfkemizi ve ilk tepkimizi kontrol edemediğimiz anlar. Ya da bizi biz yapan farklılıklar.

Böyle anları fark etmek, anlamak ve anlatmak çocuklarımızın veya karşımızdaki insanın öfkemizin sebebi kendileriymiş gibi içselleştirmemelerini sağlar. Sakin kalabilir, savunmaya geçmeden durumu kolaylaştırırlar.

‘Bu sabah uykumu alamadım ve çok huysuzum. Tahammülüm çok düşük boncuğum. Kolay sinirleniyorum ama dinlenme fırsatı bulduğumda geçecek.’

‘Bugün çok hastayım/yoruldum/karnım aç. Hasta/yorgun/Aç olduğumda duygularımı kontrol etmekte zorlanıyorum. Az önce bu yüzden sesimi yükselttim. Özür dilerim. Baştan alalım mı? Sen benden ne istemiştin?’

'Bir işe dikkatimi verdiğimde, işimin bölünmesinden çok rahatsız oluyorum. İstediğim gibi olmayacak diye endişelenip gerginleşiyorum. Böyle anlarda bana biraz zaman verilmesine ihtiyacım var. Hazır olduğumda daha sakince sana cevap verebilirim.’

'Restaurantta yüksek sesle bağırdığında başkaları rahatsız olacak diye çok endişelendim ve tahammülsüz davrandım. Ben sakin olduğumda senin de daha sakin olduğunu biliyorum. Sanırım başkalarının düşünceleri beni bazen fazla endişelendiriyor. Bunun üzerine düşüneceğim. Biraz zamana ihtiyacım var.’

Bunları ifade etmek bizim için de rahatlatıcı olacak, kendimizi anlamamızı sağlayacak. Kendimizi sesli olarak anlatmak, 'kendimizi duymak’ değişimi başlatacak, fark etmek kolaylaşacak.

Ve çocuklarımızın da kendini anlamasına ve anlatmasına yardım etmek onların daha çocukluktan rahat olmasını sağlayacak.

'Boncuğum uykusuz/aç görünüyorsun. Bu nedenle oyunun istediğin gibi olmadığında daha çok kızıyorsun. Ben de uykusuzken/açken huysuz hissediyorum. Dinlendiğinde/doyduğunda daha farklı ve iyi hissedeceksin. Dinlenmek/bir şeyler yemek ister misin?’

Hepimiz sakinleşince ve bazen de kıyamet kopmadan önce olay hakkında konuşmak bence işe yarayacak.